Tradycyjne rzemiosło znów wraca do łask. Warto jednak wiedzieć o tym, że mamy obecnie do czynienia z nową falą, którą często określa się mianem nowoczesnego rzemiosła artystycznego. Co musisz o nich wiedzieć?
Jakie są cechy charakterystyczne nowoczesnego rzemiosła?
Nowoczesne rzemiosło to próba wykorzystania nowych materiałów i procesów do wytwarzania przedmiotów, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Istnieje ono od czasów rewolucji przemysłowej w XVIII i XIX wieku.
Rzemiosło tego typu obejmuje szeroki międzynarodowy ruch, który zajmuje się rzemiosłem we wszystkich jego formach i wartościami ludzkimi, które ono przekazuje. Obecnie, w XXI wieku, coraz częściej pełni ono funkcję artystyczną i wiele wskazuje na to, że jego dalsza ewolucja będzie postępować właśnie w tym kierunku.
Co to jest tradycyjne rzemiosło?
Tradycyjne rzemiosło to takie, które od wieków wykonywane jest ręcznie. Dziś tradycyjne rzemiosło nadal istnieje w wielu krajach na całym świecie. Na przykład w Europie nadal można spotkać garncarzy, wyplataczy koszy, szewców i wytwórców krzeseł.
W celu zachowania dziedzictwa kulturowego i zapewnienia, że współczesne społeczeństwa nie zatracą swojej tożsamości, UNESCO uznało niektóre tradycyjne rzemiosła za “niematerialne dziedzictwo kulturowe”.
Główne zalety tradycyjnego rzemiosła
- Starannie dobrane surowce – tradycyjne wyroby rzemieślnicze są zazwyczaj bardzo trwałe, ale są też wykonywane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, glina i kamień, więc z czasem mogą blaknąć lub się zużywać.
- Tradycyjne rzemiosło to nie tylko hobby – takie wyroby rzemieślnicze są zazwyczaj wykonywane ręcznie, co oznacza, że często są przeznaczone do długotrwałego użytku. Na przykład gliniane garnki są często używane jako element infrastruktury kuchennej przez dziesiątki lat, co sprawia, że są znacznie trwalsze niż garnki plastikowe czy metalowe.
Wady tradycyjnego rzemiosła
- Tradycyjne rzemiosło zanika – gdy ludzie zaczynają doceniać swoje dziedzictwo kulturowe, często zaczynają się interesować tym zagadnieniem. Z tego powodu takie produkty stają się trudniejsze do zdobycia, przez co rośnie też ich cena.
- Tradycyjne rzemiosło nie oferuje powtarzalności na wysokim poziomie – każdy produkt jest inny,
- Koszty pracy i czas wytworzenia są bardzo wygórowane.
Zalety i wady nowoczesnego rzemiosła
Jak już wspomniano, nowoczesne rzemiosło często wiąże się z wysokimi kosztami produkcji i produkcją masową, co oznacza, że jego jakość może się znacznie różnić. W tym przypadku warto wiedzieć, że często kojarzy się je raczej z “w miarę dobrym” niż z najlepszą możliwą jakością.
Tradycyjne wyroby rzemieślnicze mają tę zaletę, że są zazwyczaj wykonywane ręcznie, a więc są trwałe. Niestety, ale problematyczny może być brak nowoczesnych technologii. Z drugiej strony, każdy, kto kupuje takie produkty, a nie akcesoria dostępne w markecie, raczej zdaje sobie z tego sprawę.
Tradycyjnie wyrabiane krówki są lepsze niż sklepowe
Krówki weselne są doskonałym pomysłem na podziękowania dla gości. Ten słodki upominek weselnicy mogą spokojnie zabrać ze sobą na pamiątkę do domu. Wręczanie słodkości na zakończenie wesela jest znanym zwyczajem w naszej tradycji od pokoleń.
Symboliczne łakocie, jakimi są krówki na wesele, zapakowane w specjalnie zaprojektowany papierek to świetna pamiątka i słodki dodatek w jednym. Możliwość personalizacji papierka, w który jest zawinięta krówka to doskonały pomysł, by pokazać na nim swoje zdjęcie, datę lub motyw ślubny.